Wizytówka nieoficjalna sklepu internetowego iParts.pl

 - lidera sprzeda?y cz??ci samochodowych w Polsce

Blog

Czy zawor EGR jest zawodny?

Posted on July 9, 2015 at 8:00 PM

Dla każdego użytkownika ważna jest niezawodność jego samochodu. Jednak nie ma rzeczy idealnych. Pogorszenie pracy silnika lub wydostający się nadmierny dym z rury wydechowej świadczy o pojawiających się problemach, które warto skontrolować w warsztacie samochodowym.

Zawór EGR, o czym mowa?

Są to zawory, które odpowiadają za obniżenie emisji szkodliwych związków wydostających się z silnika do atmosfery. Wydostaje się głównie benzyna, olej napędowy (tlenek azotu i węgla, węglowodany). Działanie zaworu polega na obniżeniu temperatury w komorze spalania. W rezultacie można sterować zawracanymi do silnika spalinami. Zawór ten działa w warunkach średnich obciążeń, natomiast przy wysokich obrotach oraz niskich zawór ten nie reaguje.

Kiedy zauważymy pierwsze objawy usterki?

Nadmierne dymienie z rury? Musi być tego jakiś powód. Watro sprawdzić, czy dodatkowo nie miga nam kontrolka emisji spalin lub, czy też nie zauważymy podczas jazdy problemów z mocą silnika. To także informacja o tym, że może to być jakaś wada w układzie recyrkulacji spalin. Częstą przyczyną tej awarii jest zanieczyszczenie, natomiast w nowszych podzespołach te uszkodzenia są spowodowane układami sterującymi jego pracą. Jak podają eksperci głównym powodem, który wpływa negatywnie na prace całego zaworu EGR jest intensywne działanie spalin na jego poszczególne elementy, co w efekcie nie powoduje wypalenia materiału wewnątrz zaworu.

Co wybrać: czyszczenie czy wymianę na nowy zawór EGR?

Czyszczenie może być możliwe tylko w przypadku starszych modeli samochodów. Nie stosuje się takich rozwiązań w nowoczesnych zaworach, ponieważ konstrukcja jest tutaj zbyt skomplikowana. W rezultacie wystarcza to na bardzo krótki czas i nie jest możliwe jego dokładne wyczyszczenie. Nie ma gwarancji, że jego przebieg będzie bezawaryjny, dlatego lepiej jest wymienić go na nowy i mieć pewność, że będzie dłużej służył. Oczywiście zakup wiąże się z dosyć wysokimi kosztami i to jest głównym czynnikiem, dla którego wiele osób stara się omijać ten temat. Przyczyną zakupu niskiej jakości części jest cena rzędu od 1000 zł. Zamienniki są o wiele tańsze, niż części oryginalne więc są częściej wykorzystywane.


Decydując się na montaż nowego zaworu, należy pamiętać, aby wymienić uszczelkę na nową, jeśli producent przewidział uszczelnienie w tym miejscu. Następnie zaleca się jego podłączenie do komputera diagnostycznego w celu usunięcia zapisanych sterowników silnika błędów – gdyż z tego powodu został wymieniowy niedziałający zawór. Artykuł powstał przy współpracy z https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/zawor-egr-recyrkulacji-spalin,100811.html

 

Categories: Porady