Wizytówka nieoficjalna sklepu internetowego iParts.pl

 - lidera sprzeda?y cz??ci samochodowych w Polsce

Blog

Czy wymienic rozrzad?

Posted on February 9, 2017 at 9:10 AM

W każdym samochodzie rozrząd odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie dzięki niemu cały silnik może prawidłowo pracować. Wymiana rozrządu jest jedną z czynności eksploatacyjnych pojazdu, które trzeba bezwzględnie okresowo przeprowadzać. Nie można w tym zakresie oszczędzać, gdyż ewentualne późniejsze naprawy mogą być bardzo kosztowne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania.


Czym właściwie jest rozrząd?


Rozrząd samochodu jest mechanizmem, bez którego pojazd nie mógłby prawidłowo działać. To właśnie dzięki synchronizacji wałka rozrządu oraz wału korbowego pojazd może się poruszać.


Opisując w telegraficznym skrócie, działanie takiego mechanizmu polega na odpowiednim wyregulowaniu otwierania i zamykania zaworów. To właśnie przez nie wtryskiwana jest mieszanka paliwowo-powietrzna. Synchronizacja jest w tym przypadku bardzo ważna. Jeżeli pasek rozrządu ulegnie zerwaniu, dochodzi wtedy do kolizji tłoka z zaworami. W takim wypadku straty są znaczące. W skrajnych przypadkach naprawa jednostki napędowej będzie po prostu nieopłacalna.


Kiedy wymienić rozrząd?


Mimo iż nie można ustalić ścisłej granicy, warto kierować się kilkoma wskazówkami, aby uniknąć niepotrzebnych napraw.


W zdecydowanej większości obecnie produkowanych samochodów znajduje się pasek rozrządu. Czas, jaki może wytrzymać jeden pasek, nie jest ścisło określony. Przyjmuje się jednak, że po 5 latach element ten może grozić zerwaniu. Nie można zapomnieć, że część ta wykonany jest zazwyczaj z materiałów gumowych. Mimo iż posiadają one specjalne zbrojenie, które zwiększają twardość, materiał ten po pewnym czasie parcieje. W takiej sytuacji jego wytrzymałość ulega znacznemu obniżeniu.


Oprócz granic czasowych związanych z eksploatacją rozrządu samochodu istnieją również limity kilometrów, jakie ten mechanizm jest w stanie wytrzymać. Również tutaj wszystko zależy od producenta danego samochodu. Przykładowo w Fiacie Grande Punto wymiana paska rozrządu powinna nastąpić po 70 tys. km. W niektórych modelach, które cechują się większą wytrzymałością, granice te są znacznie przesunięte i mogą wynieść nawet 150 tys. km. Liczba ta jednak wydaje się dla wielu mechaników zbyt wysoka.


Oczywiście oprócz granic ustalonych przez producenta, warto udać się do mechanika w wypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów. Najczęściej można spotkać niepokojący dźwięk z okolic maski. W takich wypadkach zużyciu uległy prawdopodobnie napinacze. W dalszej kolejności może dojść do zerwania paska. W takich sytuacjach bezwzględnie należy udać się do mechanika, który sprawdzi źródło problemu.

Categories: Porady